Dne 22. 3. 2024 se uskutečnilo finále druhého ročníku školní soutěže v motivačním projevu v anglickém jazyce HEY TALKS. Gratulujeme všem účastníkům a především oceněným. Ocenění studenti v kategorii nižší gymnázium:
1. Samantha Eliza Griogrjan (I.B6)
2. Michaela Peterová (III.B8)
3. Justýna Noelina Utíkalová (III.B8)
Ocenění studenti v kategorii vyšší gymnázium:
1. Anna Julie Wittmannová (III.A6)
2. Adam Samuel Šimáček (VIII.A8)
3. Ema Růžičková (V.B6).
Zvláštní ocenění:
Aurélie Kepková (I.B8)
Anežka Procházková (VI.A8)
Jana Vrajová (III.A6)
Samuel Jonatan Puškáš (VI.A8)
Děkujeme za inspirativní soutěžní příspěvky a blahopřejeme VŠEM zúčastněným. Velké dík patří Sdružení rodičů GH za poskytnutí financí na ceny a občerstvení.
Ve středu 10. května 2023 se uskutečnil další z řady projektových dnů, tentokrát na téma mosty. Vyučující AS si připravili dílnu na téma Bridges – mosty, které nás spojují.
Dne 2. 2. 2023 se uskutečnilo finále školní soutěže v motivačním projevu v anglickém jazyce HEY TALKS. Gratulujeme všem účastníkům a především oceněným. Ocenění studenti v kategorii nižší gymnázium:
1. místo Leontýna Utíkalová II.B6
2. místo Anna Pospíšilová III.A8
3. místo Marek Najer II.B6
4. místo Justýna Utíkalová II.B8.
Ocenění studenti v kategorii vyšší gymnázium:
1. – 2. místo Ronja Drahanská VI.A6, Oto Janků IV.A6
3. místo Kateřina Nohejlová VI.B8
Zvláštní ocenění:
Amélie Navrátilová V.A8
Antonín Zeman VI.B8
Lucie Ovčačíková III.B6
Veronika Hubená III.C6
Děkujeme za inspirativní soutěžní příspěvky.!
This school year 2022-23 starts a tradition for the years to come. We will use a format similar to TED Talks and motivate our students to make a short speech on a chosen topic (personal or academic) that could be inspirational for others. The length could vary based on age/ level of English (1-5 minutes). The preliminary round will be done within classes any time before the end of November and the best presenters/speakers will be nominated by their teacher and invited to a school round we plan to hold in the music hall in January. The best speeches are usually those that have not only excellent English but also powerful impact on the audience.
A už je to zase tady… Ve středu 30.11. se opět uskuteční mezinárodní soutěž o angličtináře roku. Soutěž probíhá online v učebnách AUM a BUM, od 9:00 do 10:00. Soutěže se smí letos účastnit pouze studenti, kteří nemají bilingvní rodinu a nestrávili delší čas v zahraničí (rok a víc). Zájemci hlaste se u svých vyučujících AJ do pondělí 28.11.
Vyhlášení výsledků anglické soutěže v tvůrčím psaní Creative Writing 2022 proběhlo 16. 6. 2022
First Place: Samuel Jonatan Puškáš IV.A8for a gripping and captivating story on the theme of Roots
Second Place: Ema Světlíková II.A6for a touching, confessional poem on the theme of Roots
Third Place: Leontýna Utíkalová I.B6 for an authentic and playful text on the theme of Roots
Special Award: Amélie Navrátilová IV.A8 for a carefully drafted story on the theme of Roots
First Place: Laura Lavrinčiková III.B4 for a confessional and emotional poem on the theme of Roots
Second Place: Tomáš Vymazal IV.B6 for gentle yet powerful poems on the theme of Roots
Third Place: Lucie Hejtmanová IV.A6 For a charming original story on the theme of Roots
Special Award: Viktorie Berger IV.A6 for introspective and wise poems on the theme of Roots
Zde si můžete přečíst vybrané studentské práce (ve formátu pdf)
Ema Světlíková: ROOTS OF GUILT
Eva Pišoftová: NEW BEGINNING
Magdaléna Bažantová: ROOTS
Tatiana Galčenková: THE ROOTS OF DEATH
Daniel Hodgkins: WHY? LIKE, HOW?
Nikola Tajovská: ROOT GROOT
Laura Lavrinčíková: FATHER FIGURE
Adam S. Šimáček: THE ROOTS OF MY NATURE
Kryštof Staněk: BINDING OF A TREE
Lucie Hejtmanová: ROOTIES
Leontýna Utíkalová: ROOTS
Děkujeme za finanční podporu Sdružení rodičů GOH.
Anglická knihovna a Předmětová komise anglického jazyka GOH
DofE je výzva pro každého ve věku od 14 do 24 let. Jedná se o program osobního rozvoje a můžeš ho plnit kdekoli v České republice. Každý týden ti zabere třeba jedno odpoledne. Zní to dobře? Čti dál.
V DofE jde o to, aby se každý účastník věnoval aktivitám, které ho baví. Důležité je naučit se dosáhnout svých cílů a zkusit si něco nového. Absolventi programu získávají mezinárodně uznávaný certifikát, který se hodí do životopisu, ale také při studiu v zahraničí. Na světě je 1,3 milionu mladých lidí, kteří program DofE plní.
Informační schůzka se koná ve středu 29.9.2021 ve 14:00 v učebně BUHV1. A nezapomeň se podívat na oficiální web programu DoFE.
Máte chuť psát, tvořit, nahrávat a sdílet v angličtině? Přihlaste se do soutěže tvůrčího psaní Creative Writing 2021, která je letos obohacena o TED Talks a SLAM Poetry. Soutěžit mohou všichni studenty GOH.
Do you like writing, creating, recording or sharing in English? Enter the Creative Writing Competition 2021, this year newly featuring TED Talks and Slam Poetry. All GOH students can join.
Kamila Strnadová III.B6 for an original piece of writing on the theme of Isolation
Pavla Krumniklová VI.A6 for original fiction written in rich language on the theme of Isolation
Magdaléna Bažantová II.B8 for touching poetry on the theme of Isolation
Tatiana Galčenková II.B6 for a powerful set of poems and paintings on the theme of Isolation
Ondřej Sedlák II.B6 for a carefully designed story on the theme of Isolation
Beáta Stavělová V.A8 for beautiful sensual poetry on the theme of Isolation
Amélia Cápec III.A for a gripping and original story on the theme of Isolation
Vendelín Filip III.A6 for a thought-provoking speech on the theme of Education
No contestants
Čeští středoškoláci a středoškolačky se mohou letos na podzim opět ucházet o americké vládní stipendium Future Leaders Exchange (FLEX), které vybraným studentům a studentkám umožní strávit rok v USA zdarma. On-line přihláška na školní rok 2021–22 je dostupná do 15. října na odkaze https://ais.americancouncils.org/flex.
Program FLEX financuje Ministerstvo zahraničí USA a za víc než čtvrt století existence ho absolvovalo na 29 000 studentů z Evropy a Asie. FLEXu se původně mohli účastnit jen studenti z bývalých sovětských republik, v posledních letech se ale rozšiřuje i do dalších zemí.
Loni v srpnu s ním do USA odletělo prvních deset českých středoškoláků a středoškolaček ze všech koutů republiky. Letošní vítězové stipendia si kvůli pandemii nového koronaviru budou muset na svůj odlet počkat do příštího léta. Tento podzim tedy hledáme několik studentů a studentek (přesný počet ještě neznáme), kteří tuto „odloženou“ skupinu za rok v létě doplní.
Od ostatních programů, které zajišťují roční studijní pobyty v USA, se FLEX liší především tím, že se za něj nic neplatí. Americká vláda stipendistům uhradí cestovní náklady a základní zdravotní pojištění, zajistí ubytování v prověřené hostitelské rodině a docházku na místní střední škole. Studentům také vyplácí měsíční kapesné na základní osobní potřeby a společenské aktivity.
This year´s special awards were presented to the following students:
SANCTUARY
You`d think the mask over my eyes makes me utterly blind. You`d be right. I, surrounded by my close friend Darkness, know all the right ingredient placements by soul.
That`s a lie. I don’t have a soul. I know all the right ingredient placements by heart.
Ah, that`s a lie too. I don’t have a heart either. To actually believe that I`m the closest-to-human thing out here in this bar is madness, even though I wear all of my five fingers on each hand and foot. My lashes flutter against the black satin spread over my gaze. I am not just blind, I am anonymous. In this club no one must know my name… see the full text of Sanctuary (pdf)
THE ALBATROS IS FLYING
Captain Frey sat lazily on a stool, leaning against the bar and watching a young boy, barely old enough to grow a beard and dressed in scholarly robes, as he vigorously interrogated one of his crewmen. Frey`s crew made up most of the inn`s current patrons and the group assailed by the young boy`s inquiries seemed very amused by him. After a few exchanged sentences and not so few laughs, no doubt directed at the boy`s age and clothing, one of the crewmen pointed at captain Frey. The boy turned his attention to him and quickly paced through the inn, ignoring everyone else… see the full text of Albatros (pdf)
A FARMER
Once upon a time, there was a Farmer riding on a horse-drawn cart to cut some wood in the forest. Suddenly, the horses stopped. “What is it?” the farmer asked himself. He jumped out of the cart and saw a huge tree trunk fallen down across the forest trail. He became gloomy and sat down on the trunk. Then he leapt as if he was sitting on a bumblebee and took an axe out of his cart… see the full text of Farmer (pdf)
The students awarded for their literary work on the theme of Challenges will receive certificates and book vouchers.
We would like to thank the participants for their excellent and inspirational work as well as to SR GOH for providing the prizes.
English Library and English Department GOH
První online kolo výběrového řízení začíná 15. října 2019 a končí 15. ledna 2020. United World College se skládá z 18 středních škol po celém světě. Komise každý rok vysílá 4-8 středoškolských studentů z České republiky na jednu zahraniční školu. Tento studijní program trvá dva roky a je zakončen prestižní mezinárodní maturitou International Baccalaureate (IB – více na www.ibo.org).
STIPENDIA PRO STŘEDOŠKOLSKÉ STUDENTY A STUDENTKY
Nadace OSF vyhlašuje 27. ročník výběrového řízení pro studenty a studentky středních škol k získání stipendia na studium na soukromých středních školách v USA a ve Velké Británii na akademický rok 2020/21.
Our year one students of the English section are incredibly creative and we would like to share with you some of their amazing remake photos based on original, famous paintings.
Prváci na anglické sekci jsou mimořádně kreativní a rádi by se s vámi podělili o pár svých úžasných fotografických reprodukcí známých obrazů.
Ve středu 8. října nás v hodinách angličtiny prvních a druhých ročníků bilingvy navštívila skupina amerických středoškoláků z města Owensboro v Kentucky. S našimi studenty diskutovali o školství v USA a ČR, životním stylu a svých zkušenostech v rámci návštěvy České republiky. Owensboro je partnerským městem Olomouce, se kterým naše škola již řadu let uskutečňuje výměnné pobyty. V příštím kalendářním roce to bude skupina hejčínských studentů, která tentokrát navštíví naše přátele v Kentucky.
Na přelomu srpna a září jsme se ( třídy IV.A6, IV.B6 a několik žáků ze VII.A8 ) účastnili jedenáctidenního poznávacího zájezdu do Velké Británie.
Naše putování začalo v Londýně, kde jsme strávili celkem dva dny. Nadchly nás dominanty tohoto rušného velkoměsta, jako Tower of London, Tower Bridge, Buckingham Palace, St Paul´s Cathedral a mnoho jiných. Ti odvážnější z nás, kteří netrpí závratí, neodolali a obdivovali město z výšky London Eye. S Londýnem jsme se pak rozloučili plavbou lodí po Temži k nultému poledníku v Greenwich.
Učarovala nám však také další britská města, jako např. malebný Chester, rodiště W. Shakespeara Stradford nad Avonou, Beatles proslavený Liverpool či Edinburgh, jehož návštěvu nám zpříjemňovaly tóny linoucí se z dud skotských dudáků.
Během zájezdu jsme se ocitli i v srdci skotské přírody u jezera Loch Ness a Scottish Highlands, která nás přivítala typicky skotským mrholením. Dozvěděli jsme se, že Skoti, zvyklí na časté deště, takovéto dny označují krásným eufemistickým výrazem – lovely soft day.
Všechny fanoušky Harryho Pottera potěšila zase návštěva hradu Alnwick a Christ Church College v Oxfordu, kde se natáčely některé scény filmu.
Přestože byl program velmi nabitý, zbyl nám čas i na osobní volno a samozřejmě nákupy suvenýrů. Po celou dobu naší cesty nás doprovázela velmi milá paní průvodkyně Ivetka, od níž jsme se dozvěděli něco z anglické a skotské historie a spoustu dalších zajímavostí.
K. Konečná, H. Talafousová IV.A6, Mgr. B. Menoušková
Poslední květnový den navštívila naši školu paní Angela Falter Thomas, Ph.D., US Fulbright Scholar in the Czech Republic (2018 -2019), profesorka Bowling Green State University v Ohiu ve Spojených státech. Tato nesmírně milá a srdečná dáma s námi ve škole strávila celý den. Besedovala se studenty v hodinách, hovořila s jejich vyučujícími, seznámila se s naší školou a poobědvala v naší školní jídelně. Dokonce našla studenta oblečeného do mikiny s logem svého oblíbeného sportovního týmu z Ohia. Děkujeme za návštěvu, Angelo!
1. place – Jubilea Kučerová V.B6 (poetry) One Of Three
2. place – Pavla Krumniklová IV.A6 (prose) 1000
3. place – Ronja Drahanská II.A6 (prose) The Barricade
Not winning of course does not mean that your work was bad. On the contrary – we do appreciate the effort and energy you have invested! Please feel free to browse through a selection of other poems/stories. The authors, in alphabetical order, are:
Natálie Hončíková III.A6 – Bad Habbit, Breathing, Valentine
Alice Kaniová V.B6 – Hope
Valérie Malá I.A – Hope
Adéla Mrázková II.A6 – Hope
Marie Zatloukalová III.A6 – Candle, Clouds, Emotions, Little Girl
Do you enjoy writing in English? Do like originality and creativity? Do not hesitate and join the Creative Writing Competition!
Send us your fiction on the theme of “Hope”
1–5 poems
a short story
The winners will receive a prize in the form of a book voucher and their texts will be presented on our school webpages. Submit your literary work as an email attachment to: suchankova@gytool.cz. Include the following information in the email itself: name, class, your email address.
Open for all students from Gymnázium Olomouc – Hejčín.
Deadline: April 24, 2019
Student writers who entered this year´s competition are invited to a ceremony which will be held on June 3, 2019 at 9.40 in BUJ5 classroom. Winners will be announced and prizes (book vouchers) will be presented by the head of the English Department. Participants are welcome to discuss their entries with the reviewers. Light refreshments will be served after the ceremony.
První část výměny obou škol proběhla na Gymnáziu Olomouc-Hejčín v termínu 21.-27.3.2019. Naše škola přivítala 8 slovenských studentů a jejich učitelku Katarínu Burdelovou. Kromě výuky studenti absolvovali také prohlídku Olomouce, navštívili Pevnost poznání, společně podnikali výlety po okolí Olomouce, a jeden den strávili v Praze, kde navštívili česko-slovenskou výstavu v historické budově Národního Muzea. Výměnný pobyt se velmi vydařil, všichni studenti si týden užili a těší se na druhou část výměny, která proběhne v Sučanech na Slovensku v termínu 24.-30.4.2019.
Jana Piechová
Druhá část výměny obou škol proběhla na Bilingválném gymnáziu Milana Hodžu v Sučanech na Slovensku v termínu 24.-30.4.2019. Výměny se zúčastnilo 9 studentů tříd 3.AB6 našeho gymnázia. Studenti byli ubytováni v rodinách svých sučanských protějšků. Protože je ale sučanské gymnázium internátní školou, bydleli 4 studenti přes týden se svými partnery na internátě, měli tedy možnost poznat studentský život i z této strany. Na víkend se pak všichni rozjeli do svých rodin, kde měli připravený program – navštívili různá města a kulturní památky. V pracovní dny studenti absolvovali několik vyučovacích hodin angličtiny a odborných předmětů v angličtině. Měli jsme rovněž to štěstí, že jsme se společně se studenty bilingvního gymnázia podívali do Slovenské národní knihovny v Martině na uvedení nového anglického překladu Hviezdoslavových Krvavých sonetů. Při této příležitosti jsme také vyslechli rozhovor s autorem překladu a zhlédli ukázku akademické debaty sučanských studentů. Výměnný pobyt se všem studentům velmi líbil a přáli by si vrátit se do Sučan znovu v příštím školním roce.
Hodnocení studentky Marie Zatloukalové:
„Vypadalo to jako normální čtvrtek, ale osm lidí z naší třídy to vidělo jinak. Po čtvrté hodině jsme odešli z vyučování a vešli do jídelny, byli tam. Osm studentů, které jsme na naší škole ještě neviděli. Nejistota se dala krájet, ale jen během prvních okamžiků, protože za chvíli jsme už všichni seděli nad jídlem z naší jídelny, a jak všichni víte u jídla jde hovor vždycky lépe.
Během prvního odpoledne jsme jim ukázali krásy a skvosty naší Olomouce. Provedli jsme je náměstím a všichni společně jsme se seznamovali v čajovně. Počáteční nejistoty začaly upadat a atmosféra se zlepšovala. Další dny byli nejúžasnějšími dny v našich životech. Byli jsme na skvělých místech a zažili nezapomenutelné zážitky, které v nás zůstanou do konce života. Poznávali jsme navzájem své kultury, nacházeli, co máme společné a v čem se lišíme. Nejednou se nám stalo, že jsme přeskočili do slovenštiny a oni naopak pověděli větu česky. Všichni jsme byli s celou výměnou nad míru spokojeni a loučení ve středu ráno bylo opravdu těžké, všem nám přišlo, že přijeli teprve včera. Zkrátka tyto krásné dny uběhly jako voda a doufáme, že stejně rychle uběhne i doba, než pojedeme my do Sučan.“
Tak jako na mnoha jiných středních školách v Evropské unii, proběhla ve čtvrtek 22. 11. 2018 na GOH soutěž pro mladé překladatelské talenty Juvenes Translatores, kterou organizuje Evropská komise v Bruselu. V rámci soutěže mohou účastníci překládat z kteréholiv jazyka Evropské unie do jiného jazyka členského státu EU. GOH letos v soutěži reprezentovalo šest studentů (Anna Robert-Quatre III.B, Tereza Růžičková IV.B6, Edward Samuel Mnatsakanyan V.B6, Karin Daniele V.B6, Nela Vitovjáková V.B6 a Matouš Vrána V.B6). Překládalo se nejen z angličtiny a italštiny do češtiny, ale také z češtiny do angličtiny a francouzštiny.
Dne 21.11.2018 se na Gymnázium Hejčín konalo školní kolo soutěže v anglickém jazyce. Vítězkou se stala Karin Daniele z VB6. Edward Mnatsakanyan z VB6 získal krásné druhé místo a Pavla Krumniklová ze IVA6 místo třetí. Celé klání se neslo v přátelském duchu a výsledky byly velmi vyrovnané. Jsme pyšní na skvělou úroveň našich studentů a jejich schopnost přemýšlet a argumentovat v angličtině, i když se jedná o nelehká témata.
Dílna se odvíjela z velké části v rámci skupinové práce. Účastnící se v první fázi seznámili s příběhy známých i méně známých Čechoslováků, které rok 1968 přinutil k emigraci. Formou interaktivních aktivit jsme se zamysleli nad jejich osudy a příběhy v kontextu tehdejší doby.
Ve druhé fázi workshopu jsme se pokusili vžít do situace emigranta nebo člověka, který je nucen odejít z rodné země do neznáma, a ve skupinách vytvořili vlastní „Survival Plan“- plán na přežití. Kdybychom se v dané situaci ocitli my (bez internetu a mobilních telefonů), jak bychom ji řešili na rovině praktické i emoční.
V závěru workshopu skupiny sdílely své plány na přežití a způsoby, jak se s emigrací vyrovnat.
S Novým rokem 2018 přišla do třetího podlaží budovy bilingvní sekce English Speaking Zone. Kdo je tato tajemná neznámá? Prosím, seznamte se. English Speaking Zone je prostor inspirovaný myšlenkou dvojjazyčnosti. Je to prostor, ve kterém je upřednostňovaným jazykem komunikace angličtina. Je to prostor, kde si můžete s vyučujícím na dozoru užít small talk (neformálně si anglicky pokecat třeba o počasí či jarní únavě) nebo si do kabinetů na patře přijít anglicky dohodnout, kdy si napíšete náhradní test nebo vypůjčit Animal Farm. Je to prostor, ze kterého na kolemjdoucí dýchne rytmus jambického pentametru (to je možná trošku přehnané, ale fantazie mě tam pouští) nebo alespoň vybraných souhlásek a samohlásek češtině neznámých.
English Speaking Zone není prostor ostře diktovaný pravidly, ale především prostor hry v každodennosti. Když se otevřou dveře kabinetu Shakespeare (rozuměj BKA1), nezvýší se na příchozí hlas ve výtce, že porušují pravidla komunikace a mluví česky. Sorry, this is the English Speaking Zone, usmívám se. Někdy vnímám překvapení, jindy pobavení a úsměv. Sure. Všichni studenti si zatím s touto výzvou hravě poradili. Zvyk je někdy jen železná košile. Otevřu dveře a česky volám na kolegyni na chodbě, se kterou si domlouvám odpolední schůzku. Míjí mne dvojice maturantů. Sorry, this is the English Speaking Zone, vychutnávají si mě. A tak hrajeme dál. Nejsme ani jazykoví praváci, ani jazykoví leváci – jsme na cestě k jazykové ambidextrii.
Školní kolo soutěže proběhlo 29. 11. 2017 od 14.00 hod na budově B s těmito výsledky“
1. místo Hana Hockaday I.A8 (postup do krajského kola)
2. místo Michael Hrbáč II.B6
3. místo Ondřej Knichal II.A6
1. místo Daniela Kupková V.B6 (postup do krajského kola)
2. místo Edward Mnatsakanyan IV.B6 (postup do krajského kola)
3. místo Jakub Šálek IV.B6
Ostrými anglickými monology překvapili hejčínští studenti Divadlo hudby
Olomouc – Šestice studentů Gymnázia Olomouc – Hejčín spolu se svojí učitelkou angličtiny Lucií Mc Mullin doslova ohromila a nadchla diváky v dramatu režiséra Jata Dhillona So you think you know who I am?, které v květnu oživilo prostory olomouckého Divadla hudby. Studentské představení předcházelo vystoupení etablované pražské divadelní skupiny Drama Queens pod vedením téhož režiséra. Jejich vtipná hra Vibrátor roztleskala následující večer plné hlediště.
Nastudování divadelní hry hejčínskými studenty má své počátky už v jejich loňské návštěvě Prahy a zhlédnutí vystoupení skupiny Drama Queens v divadle La Fabrika v Praze – Holešovicích. „Divadlo studenty nadchlo, takže jsme se domluvili a absolvovali několik workshopů, kde se zrodil i nápad odehrát naše studentské představení. Jat Dhillon je ale náročný, takže doslova trval na tom, že půjde o skutečné divadlo a vytvořil pro nás hru, jejíž předlohou byly monology vybrané z jiných dramatických kousků,“ popsala kantorka Lucie Mc Mullin, která herce-studenty na hejčínském gymnáziu učí anglickou konverzaci. Každý ze studentů i ona sama si vybrali svůj monolog a už od října loňského roku zkoušeli, nahrávali a v elektronické podobě posílali části hry režiséru Dhillonovi. „Jat také dvakrát osobně přijel a nacvičoval s námi tady v Olomouci. Na jaře jsme pak se studenty jeden celý víkend zkoušeli hru přímo v Praze,“ přiblížila Lucie Mc Mullin.
Nacvičit a zorganizovat představení podle ní ani zdaleka nebylo jednoduché: „Monology v naší hře se vždy vztahují k nějakému konkrétnímu tématu, například (in)toleranci, znásilnění, závislosti na elektronice…. Studenti si museli k tématům vyhledat statistické údaje a zajímavosti, které pak byly během představení promítané na plátně. Taky si sami zkusili, že nastudovat divadlo není náročné jen psychicky, ale i fyzicky. Sami stavěli a bourali kulisy, měli na starosti propagaci titulu a prodej lístků, což zpočátku hrozilo doslova fiaskem. Nikdo z námi oslovených totiž netušil, co se za naším novým a prvním počinem bude skrývat,“ popsala strasti a peripetie přípravy vystoupení Lucie Mc Mullin. Nakonec se však vše vydařilo a plné hlediště a upřímné ovace byly pro zapojené aktéry tou pravou odměnou. „Největším zadostiučiněním bylo, když všichni přítomní kantoři byli dojatí, viděli totiž studenty úplně jinak než nenaučené nebo spící na lavici. Viděli je jako dospělé mladé lidi, kteří se dokáží postavit i k náročnému projektu a vážným tématům,“ přiblížila dojmy svých kolegů – pedagogů Lucie Mc Mullin. Jak říká, sama se po představení neubránila velkému dojetí: „Jsem na své studenty opravdu moc pyšná. Jsem z nich nadšená.“
Letos na podzim by studenti spolu se svou učitelkou chtěli představení odehrát ještě dalšímu publiku. Momentálně hledají v Olomouci vhodnou scénu a uvažují mimo jiné i o prostorách Divadla na cucky, které chce na podzim otevřít nový kulturní prostor na olomouckém Dolním náměstí.
„Zjistíme, co funguje a co naopak ne, co musíme udělat jinak. Chceme z nastudování divadelních her udělat tradici,“ říká Lucie Mc Mullin. Všichni stávající herci příští rok maturují, takže bude výhledově potřeba ansábl doplnit a pak také vytvořit novou hereckou partu. Teď šlo o studenty čtyřletého gymnázia a anglické sekce, šanci však mají všichni zájemci. „Divadelní skupina Drama Queens přijela v květnu do Olomouce, aby nás podpořila a abychom se víc propojili. Jak říká Jat Dhillon: jsme teď jedna rodina. A tak se teď naši studenti chystají do Prahy – podpořit svou novou rodinu na derniéře hry Vibrátor v divadle La Fabrika. Dva z našich herců se navíc chtějí hlásit na vysokou školu v Praze a Drama Queens pak pro ně určitě bude mít náruč otevřenou, “ usmívá se Lucie Mc Mullin, která věří, že první nastudovaná hra hejčínských studentů není ani zdaleka tou poslední. (text Petra Havrlantová)
Dne 22. 5. 2017 se v Praze konalo ústřední kolo Olympiády v anglickém jazyce. Po vítězství v krajském kole kategorie IIIB se naše studentka Daniela Kupková (IVB6) umístila v republice na krásném 4. místě. Blahopřejeme k výbornému výsledku v soutěži.
Pavla Krumniklová (II.A6) se po vítězství v Krajském kole zúčastnila dne 4. 5. 2017 Ústředního kola soutěže v anglickém jazyce (kategorie IIC), kde obsadila nádherné 6. místo. Blahopřejeme.
Studentky anglické sekce Pavla Krumniklová (IIA6, kategorie IIC) a Daniela Kupková (IVB6, kategorie IIIB) zvítězily v okresním kole Olympiády v anglickém jazyce. Obě postupují do ústředního kola soutěže, které se koná v květnu 2017 v Praze. Gratulujeme!
Pedagogická stáž postgraduálních studentů Durham University, Velká Británie, projektové vyučování ve II.A6 a II.B6.
Podobně jako v předchozích letech zaznamenali i letos naši studenti úspěchy v krajských kolech Olympiády v anglickém jazyce. Jonatan Štencl z IIB6 obsadil v kategorii IIC 2. místo a postoupil do ústředního kola soutěže jako náhradník. V kategorii IIIB obsadili naši studenti první tři místa – Dominik Havran z VA6 se umístil na 3. místě, Daniela Kupková z IIIB6 na 2. místě a Robin Curtis z VA6 vyhrál 1. místo a postoupil do ústředního kola soutěže.
20 students and 2 professors from Owensboro, Kentucky, USA at Gymnázium Olomouc – Hejčín, 24 May 2016
V pátek 1. dubna přednášel na téma Americans – A Nation of Immigrants studentům maturitního a předmaturitního ročníku biligvy vynikající amerikanista pan prof. Josef Jařab. Přednáška byla věnována 25. výročí založení anglické sekce, u jejíhož vzniku právě prof. Jařab stál. S prof. Jařabem se studenti, ale také širší veřejnost mohou znovu setkat 5. května v Divadle na cucky, kde proběhne další z hejčínských rozhovorů dedikovaných výročí založení školy.
V lednu 2016 se přijel podělit o své zkušenosti z mise v Afganistánu s našimi studenty pátého ročníku, kteří v té době dočítali anglicky psaný román ‘Thousand Splendid Suns‘ od afgánského autora Khaleda Hosseiniho, náš bývalý absolvent Jaroslav Petřík. Poutavě vyprávěl o své práci pro organizaci Člověk v tísni v Afganistánu pohledem Evropana, který nahlíží na kulturní a politické odlišnosti země informovaně, s nadhledem a otevřeným srdcem.
Ve čtvrtek 26. 11.2015 se skupina studentů naší školy zúčastnila mezinárodní soutěže Juvenes Translantores pro sedmnáctileté překladatele, pořádané Radou Evropy. Soutěže se každý rok účastní desítky škol ze zemí Evropské unie a překládá se v různých kombinacích ze všech oficiálních jazyků, kterými se v členských zemích hovoří. Výsledky budou vyhlášeny v únoru příštího roku a nejlepší překladatelé pozváni do Bruselu na slavnostní předání cen.
Studenti Anglické sekce, třídy 3A6 a 3B6, se letošního školního roku 2015/2016 zúčastnili poznávacího zájezdu do Velké Británie. Jejich cesta začala 25.8. Nejdříve se podívali do Amsterdamu, a pak už následoval přesun trajektem do Newcastle, Anglie. Další dny byly věnovány skotskému-Edinburghu, Stirlingu a návštěvě Glengoyne Distillery. Ve Stirlingu se studenti poprvé ubytovali v hostitelských rodinách, kde se měli možnost blíže seznámit s jejich běžným životem a popovídat si.
Další dny následoval Hadriánův val, Liverpool a také Wales, kde se studenti vyvezli vláčkem na nejvyšší horu Snowdon, prošli si Caernarfon Castle. Šestý den byl zaměřen na výuku v jazykové škole v Colwyn Bay. Tématem bylo srovnávání české a britské kultury. Pak následovala další hostitelská rodinka.
Poslední dny zájezdu byly stráveny v Anglii, například v Shakespearově rodišti-Stradford-upon-Avon a rovněž proběhla zajímavá exkurze v čokoládovně Cadbury u Birminghamu, která byla spojená s ochutnávkou jejich výborné čokolády.
Devátý a desátý den následoval Londýn a jeho památky, jako například Tower, 10 Downing Street, Buckingham Palace, Museum Madam Tussauds, Covent Garden, London Eye a další. Zájezd byl vyčerpávající, ale přínosný v mnoha směrech, především v poznávání britské kultury a zdokonalení se v anglickém jazyce.
Týdenní projektové vyučování v 1. a 2. ročníku bilingvy je vždy příjemným zpestřením závěru školního roku. Letošní témata byla Youth culture in Britain a City of Durham. A pochopitelně nemohla chybět závěrečná party s typickými hrami!
Paul Von Blum is Senior Lecturer Emeritus in African American Studies and Communication Studies at University of California Los Angeles (UCLA). He is the author of over 100 articles on art history, politics, law, and education as well as six books. His most recent book is A Life at the Margins: Keeping the Political Vision, his 2011 memoir that chronicles almost 50 years of political activism, starting with his civil rights work in the South and elsewhere in the early 1960s.
Bývalý absolvent Radim Brach zavítal na naši školu, na besedě se studenty vykládal o svém studijním pobytu v Nebrasce
V říjnu 2013 pokračoval další úspěšnou etapou výměnný pobyt mladých středoškoláků z Owensboro, Kentucky, USA na Gymnáziu Olomouc – Hejčín, Česká Republika.
Mladí Američané se účastnili výuky s žáky z šestiletého česko-anglického i osmiletého studia. Také navštívili mnoho historických a krásných míst a jiných zajímavostí nejen Olomouce a Olomouckého Kraje, ale také našeho hlavního města Prahy.
Projekt by se ovšem nemohl uskutečnit bez řady sponzorů v čele s Olomouckým krajem a Statutárním městem Olomouc. Příští podzim má do USA na oplátku vyrazit další skupina hejčínských studentů.
Z iniciativy Asociace absolventů GH a ve spolupráci s Americkým centrem v Praze proběhla v na chodbách budovy B výstava politické karikatury čtyř kreslířů ze zemí Visegrádské čtyřky a jednoho z USA, kteří na svých kresbách představují svůj satirický pohled na politiku a společnost ve svých zemích i okolí. Daryl Cagle (USA), Pavel Reisenauer (ČR-Respekt), Martin ‘Shooty’ Šútovec (SR), Andrzej Mleczko (Polsko) a Csaba Varga (Maďarsko) představují karikatury politiků napříč celým politickým spektrem, aby byla zachována objektivita tohoto projektu. Více informací naleznete na stránkách AAGH.
Secondary school exchange with Owensboro, Kentucky – co napsali naši studenti
Je časné ráno 14. září 2012. Ruzyňské (tehdy ještě Ruzyňské) letiště se nám jeví o něco klidnější než obvykle. Jsme nevyspalí, ale takové maličkosti nás neznepokojují. Vždyť letíme do USA! Prohlížíme si ostatní studenty naší školy, se kterými se uvidíme téměř každý den po dobu následujících tří týdnů. Je nás šest. Každý jsme z jiné třídy, spojuje nás však společné vzrušení z blížících se události…
Studentská výměna mezi Gymnáziem Hejčín a partnerským městem Olomouce, Owensboro v americkém Kentucky se konala již potřetí. Zatímco 6 studentů z Hejčína spolu s profesorkou Vašinovou, zvanou Jari, navštívilo Spojené státy letos v období 14. 9. – 5. 10., americké studenty přivítáme v Olomouci až na podzim příštího školního roku.
Po nějakých 10 hodinách přistáváme na letišti v Nashvillu a seznamujeme se s Pam, která v následujících týdnech zastane roli univerzálního turistického průvodce. Ještě 2 hodinky a už nás na parkovišti Owensboro Community College vítají hostitelské rodiny. I když jsme s nimi již navázali kontakt pomocí internetu, každý lehce znervózněl při prvním osobním seznámení. Adrianě a Demmi byla přidělena jedna rodina, my ostatní jsme už pak byli rozřazeni do rodin po jednom. Na rodiny jsme měli obrovské štěstí a všichni na ně budeme rádi vzpomínat. Bezpochyby na tom měla velký podíl koordinátorka výměny z americké strany již zmíněná Pamela Wilson.
Zpočátku s námi naše americké protějšky jednaly jako s návštěvníky z jiné doby. Vysvětlovali nám, jak fungují různé věci v domácnostech a jestli takové máme i u nás. Nejkurióznější se nám však zdála otázka 12-letého chlapce, který se zeptal, jestli známe v ČR televizi. Rychle jim však došlo, že jejich partnerské město Olomouc je na stejné technologické úrovni a spolu jsme se jejím prvním otázkám zasmáli.
Zatímco američtí studenti plnili povinnou školní docházku, Pam nám zařídila mnoho zajímavých exkurzí a návštěv. Navštívili jsme základní školu, ve které jsme stali svědky, jak malý robotický autobus učil děti správnému chování ve školních autobusech (v Owensboro chybí MHD, systém dopravy žáků do škol prostřednictvím typických žlutých školních autobusů je však silně rozvinut). Podívali jsme se na několik středních škol, kde jsme už spíše porovnávali rozdíly ve školském systému u nás a ve Státech. Příklad výrazného rozdílu je metoda finální známky za školní rok. Spočítá se čistě matematicky, průměrem ze všech známek daného žáka. Známky z všech testu jsou tím pádem rovnocenné a jejich váha je stejná jako hodnota známek z domácího úkolu. Atmosféra ve školách je také jiná, studenty stmelují společné aktivity, jako třeba sportovní a kulturní události, v té chvíli je škola brána jako například fotbalový klub a žáci jsou zapáleni pro svou školu, která má své barvy, vlajky, maskota a tým. Byli jsme provedeni po OCTC (Owensboro Community and Technology College) a po místní privátní univerzitě Brescia, kde druhým rokem studuje bývalá studentka Gymnázia Hejčín Markéta Kreuzingerova. Nezůstali jsme však vždy v roli posluchačů. Na již zmíněném OCTC jsme uspořádali prezentaci o České Republice, naší kultuře, o našem městě a naší škole. Prezentace měla velký úspěch a největší pozdvižení vzniklo při líčení velikonočních tradic.
Exkurze do indiánského městečka nám dost připomněla exkurzi do archeologického skanzenu Modrá, samozřejmě se jednalo o jinou tématiku. Zúčastnili jsme se také vernisáže výtvarných děl českých umělců, společenské večeře sesterských měst, vyhlídkového letu nad Owensboro a také školních plesů, které jako by vypadly z amerických filmů pro náctileté. Za zmínku určitě stojí návštěva místního fitness centra, Bluegrassového muzea, Říčního parku a národního parku Yellow Creek. Hostitelské rodiny pro nás také uspořádaly dvě večeře. Jednou z nich bylo grilování na farmě, opékání marshmellows a také hayride (noční jízda na korbě plné sena). A druhá na způsob večeře Díkuvzdání, takže jsme ochutnali nadívaného krocana.
Zpátky k hostitelským studentům jsme se většinou vraceli kolem 3 hodiny odpolední, právě v tuto dobu končí středoškolákům poslední hodina. Většina z nich však v areálu školy ještě zůstává za účelem návštěvy některého z mnoha kroužků. Ať už se jedná o zkoušky marching band, čili pochodující kapely (jejich vystoupení se skládá z hudební části a z fyzické části, kterou je myšleno pochodování, často v měnících se formacích) nebo o akademický, neboli vědomostní kroužek. Když už jsme se konečně dostali „domů“ zbýval nám čas na aktivní trávení volného času, například americký fotbal na trávníku před domem, bruslení v hokejové hale, bowling, baseball nebo na klidnější konverzování na různá témata. Neztráceli jsme se ani v konverzacích s dospělými.
Když nastal den odletu do New Yorku, mnoho z nás loučení obrečelo, jak my tak i američtí účastníci. Užili jsme si zde skvělých 14 dní, které se pro nás stali zkušeností k nezaplacení. Kromě jazyka jsme se naučili přizpůsobit se jinému životnímu stylu a vážit si naší kultury, na kterou jsme byli v mnoha případech pyšní. Našli jsme si spoustu skvělých přátel a kromě nezapomenutelných vzpomínek jsme si odváželi i pozitivní energii, kterou nás pobyt s věčně usmívajícími se Američany nabil.
Naší další zastávkou se stal New York, jehož atmosféru jsme nasáli již v taxíku, kličkujícím mezi auty za doprovodu stovek klaksonů. Po ubytování ve studentském hostelu a setkáním s bývalou profesorkou Gymnázia Hejčín, Sam, jsme vyrazili do večerního New Yorku. K orientaci nám stačila pouze mapa, protože mřížová struktura města znala směry pouze vlevo, vpravo, vpřed a vzad. Prohlídka centra turistického dění, Time Square, nás doslova oslepila, desítky jasně zářicích obrazovek, světel a billboardů, stovky lidí převlečených za filmové a kreslené hrdiny a ukazatele světových firem a značek nám opravdu dodaly pocit, že jsme v New Yorku.
Další den, strávený v turistickém duchu nás zavedl trajektem až k Soše Svobody a na Eliss Island (nutno podotknout, že po vystání dvou a půl hodinové fronty a kontrole batohů). Ony kontroly příručních zavazadel jsme pochopili, až při památníku obětí teroristického útoku na místě, kde stála Dvojčata. Na tomto pietním místě byly vystavěny dva bazény s vodopády, tak, aby člověk stojící na okraji nedohlédl na dno. Kolem dokola jsou vypsána jména všech, kteří se stali oběťmi 11.9.2001 – od kolemjdoucích, přes lidi v kancelářích až po záchranáře. Ten den jsme si prohlédli ještě významné budovy jako třeba New Yorskou burzu a zamířili na večeři do Čínské a Italské čtvrti.
V úterý jsme jeli autobusem do New Jersey, kde jsme se strávili den v obchodním centru a za bouřky jsme se vraceli v novém oblečení, ověšeni taškami, MHD zpět do New Yorku. Protože zbytek dne pršelo a padl smog, zůstali jsme na hostelu, hráli kulečník, zúčastnili se poznávací párty, kde jsme poznali lidi z různých koutů světa a společně se zapojili do stand-up show v sále budovy.
Poslední New Yorský den jsme měli troch smůlu, Empire State jsme viděli pouze zespodu, protože přes smog byla nulová viditelnost, Hard rock café provádělo ten den rekonstrukce a některé z nás zradily propletené cestičky Central Parku. I přes to jsme si den užili „po americku“ to jest s kelímkem Starbuck’s kávy, návštěvou sídla firmy Apple a posledními nákupy.
Ve čtvrtek jsme se rozloučili s Amerikou, oddechli jsme si při splnění limitu hmotnosti zavazadel a nadšeni jsme odletěli směr milovaná Evropa.
Tento pobyt se nám všem velice líbil a byl nám přínosný nejen po stránce jazykové, ale i kulturní a osobní. Chtěli bychom poděkovat všem, kteří nám finančně přispěli na realizaci této výměny a to zejména Olomouckému kraji, Statutárnímu městu Olomouc a Sdružení rodičů Gymnázia v Olomouci Hejčíně.
Tradiční přehlídka strašidelných masek a soutěží, ve které nás studenti vždy překvapí svým odhodláním, energií a kreativitou.
9-ti denní zájezd do Edinburghu s devíti lekcemi výuky, více informací naleznete v informačním letáku – formát pdf
Již čtvrtou etapou pokračoval letos v říjnu výměnný pobyt středoškolských studentů na Gymnáziu Hejčín, jenž je součástí programu sesterských měst Olomouc-Owensboro, USA.
Když skupina mladých Američanů dorazila na Moravu, měla za sebou skoro 24-hodinovou cestu, 7- hodinový časový posun a před sebou dva týdny, jejichž program byl koordinátory z řad hejčínských pedagogů pečlivě rozplánován na hodiny, ne-li minuty. Účast ve výuce a interaktivní projekty s žáky šestiletého česko-anglického i osmiletého studia střídaly četné návštěvy historických míst a jiných zajímavostí, kdy podle svých vlastních slov nachodili hosté více kilometrů, než za posledního půl roku ve svém domovském státě Kentucky.
Všichni byli okouzleni historií Olomouce a pořád chtěli poznávat nová místa. „Gorgeous!“ „Lovely!“ „Awesome!“ ozývalo se nejčastěji. Z výletů do vzdálenějších míst byl snad pro ně nejzáživnější výstup na horu Radegast a Pustevny a následný sjezd lanovkou, protože Owensboro je jedna velká rovná plocha. Na závěr hektického pobytu pro ně čeští studenti zorganizovali v kavárně Fontána rozlučkový večírek plný her, zábavy s ukázkami společenských tanců, ale i nostalgického loučení a slz. Následující ráno se všichni účastníci naposledy sešli na olomouckém hlavním nádraží a jejich noví američtí přátelé se vydali směr Praha, kde strávili poslední tři dny v České republice. Pro tyto americké studenty to byla první návštěva evropského kontinentu vůbec a rádi by si ji v dohledné době zopakovali. Jedna z účastnic, Emily, by se dokonce nejraději na Moravu vrátila, aby tady studovala obor dějiny umění.
Projekt by se ovšem nemohl uskutečnit bez řady sponzorů v čele s Olomouckým krajem a Statutárním městem Olomouc. Příští podzim má do USA na oplátku vyrazit další skupina hejčínských studentů. Kromě státu Kentucky plánují navštívit také New York.
David Bujgl, V.A6
Studenti nižšího šestiletého a osmiletého gymnázia se ve dnech 24.9 – 1.10.2011 zúčastnili zájezdu do Torquay (Velká Británie). Dopoledne se věnovali studiu angličtiny ve škole v Paingtonu a odpoledne (za odměnu:-) vyráželi na výlet.
Torbay nalezneme na jihozápadě Anglie v hrabství Devon, které je proslulé zejména nádhernou přírodou a rozmanitými přírodními krásami, členitým skalnatým pobřežím, neobvykle teplým klimatem a nádhernými dlouhými plážemi. Paignton a Torquay jsou stylová města anglické Riviéry, vzdálené asi 300 km jihozápadně od Londýna, kde si ani nepřipadáte jako ve studené Anglii. Množství palem a subtropických rostlin společně s písčitou pláží vzbuzují spíše dojem středomořské krajiny. Původně rybářská vesnice se rozkládá kolem malého přístaviště a promenády.
30. května 2011 (pondělí)
Návštěva skupiny univerzitních studentů a profesorů z regionu Owensboro, USA
Říjen 2010
Skupina 6 studentů se svym pedagogem z Gymnázia Olomouc – Hejčín navštívila sesterské město Owensboro v Kentucky, USA
Květen 2010 – návštěva delegace z Owensboro v Olomouci
Návštěva delegace zástupců z partnerského města Owensboro v květnu 2010 v Olomouci spojená s prohlídkou a besedou na Gymnáziu Olomouc – Hejčín. Spolupráce na projektu středoškolské výměny úspěšně pokračuje. O návštěve píší olomoucké Radniční listy – článek Mezinárodní spolupráce pokračuje vyšel v červnu 2010.
Říjen 2009 – cesta do Olomouce
Skupina amerických studentů a studentek se svým doprovodem navštívila Olomouc. Návštěva byla skvěle zorganizovaná, američtí hosté ji hodnotí velice pozitivně. Přečtěte si, co o návštěvě píší v místním tisku Big Red People (anglicky, PDF): září 2009 a listopad 2009. O návštěvě píší i olomoucké Radniční listy – článek Američtí studenti objevovali Olomouc vyšel v lednu 2010.
Říjen 2008 – cesta do USA
Mezinárodní středoškolská výměna mezi GH a Apollo High School Owensboro, Kentucky.
V říjnu 2008 vycestovalo šest studentů anglické sekce hejčínského gymnázia na tři týdny do Owensboro – partnerského města Olomouce. Pobývali v rodinách, navštěvovali střední a vysoké školy v tomto městě a taktéž podnikli několik výletů do okolí, aby poznali kulturní bohatství Kentucky. Studenti hodnotí tuto akci jako mimořádně zdařilou a těší se na možnost oplatit americkou pohostinnost v říjnu 2009, kdy skupina 10 studentů s Owensboro přijede do Olomouce.
Články a odkazy k výměnným pobytům:
Pozor! Nejedná se o tiskovou chybu! Den otevřených dveří u nás trvá tři dny:
M A S O P U S T
Kdy a kde? Středa, 23. února 2011 odpoledne (od 14.00), budova B
Hallowen probíhá každý rok, pojďme pro změnu zkusit něco našeho!
Tradiční předjarní veselice poprvé na Hečíně! Zábava, masky, hudba, tanec, soutěže – ti, co přišli spolu s námi strávit příjemné předprázdninové odpoledne, jistě nelitovali! Podívejte se na obrázky z masopustní veselice 2011
Debatní klub má bohatou tradici, jeho členové se mohou pochlubit mnohými úspěchy na domácích i zahraničních soutěžích. Více informací naleznete na stránkách debatního klubu Debatní klub Olomouc, popř. na Facebooku Debatní klub Olomouc při Gymnáziu Olomouc – Hejčín
Tradiční akce konaná vždy na přelomu srpna a září. Studenti 4. ročníku spolu s pedagogickým dozorem poznávají krásy Velké Británie.