Na většinu dotazů souvisejících s češtinou a jejími záludnostmi by vám měla dát odpověď Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český. Zde najdete výklad obtížných jevů pravopisu, tvarosloví jmen i sloves, slovotvorby a skladby, navíc také podrobná pravidla tvorby písemností.
Velkou výhodou IJP je vyhledávací funkce – buď vyhledávání ve výkladové části (vysvětlení daného jevu), nebo ve slovníkové části (uvedení všech tvarů slova, případně další informace ke slovu, možných záměnách aj.). Např. rozdíl sloves shlédnout X zhlédnout je vysvětlen ve výkladové části (kapitola psaní předpon s- / z-), ve slovníkové části jsou pak uvedeny všechny tvary včetně přechodníků, minulého příčestí nebo rozkazu, dále vysvětlení významu a příklady užití. Příručku lze tedy využít i jako určitou online verzi Pravidel českého pravopisu.
V elektronické podobě je také přístupný Slovník spisovného jazyka českého, který vycházel v 60. až 80. letech. Je to slovník tzv. středního rozsahu a má kodifikační status. Potřebujete-li se ujistit o významu slova a najít příklady jeho správného použití, stačí do rámečku vepsat základní tvar slova, tedy 1. pád jmen nebo infinitiv sloves (slovesa je třeba zapsat s infinitivním zakončení na –ti).
Starší slovní zásobu, zvláště slova dnes už knižní nebo archaická, s nimiž se můžeme setkat v literatuře 19. a začátku 20. století, určitě najdete v dosud největším výkladovém slovníku češtiny, kterým je tzv. Příruční slovník jazyka českého. Vycházel ve 30. až 50. letech a jeho hesla jsou založena především na výpiscích z krásné literatury.
Pozor! Kodifikační (tedy závaznou) funkci mají pouze publikace (tištěné nebo jejich elektronické verze) vydané Ústavem pro jazyk český. Vyhněte se tedy internetovým odkazům s názvem Pravidla českého pravopisu atd. od jiných autorů!
V souvislosti s rozvojem informačních technologií a možností digitálního zpracování textů průběžně vzniká tzv. Český národní korpus. Je to rozsáhlý elektronický soubor textů současné psané i mluvené češtiny, obsahující už přes dvě miliardy výskytů slov (nikoli lexémů!). Má velké množství často složitých funkcí, o nichž se můžete dočíst na úvodní stránce, pro běžného uživatele nejjednodušší je funkce Hledat v korpusu. Po zadání slova nebo slovního tvaru (velký rozdíl oproti slovníkům: slovo lze zadat v jakémkoli tvaru) jsou v korpusu vyhledány všechny kontexty, v nichž se slovo vyskytlo. Pro úplné využití všech výhod korpusu je potřeba se registrovat a umět s údaji zacházet, pro prvotní orientaci však může být velmi užitečné i toto jednoduché vyhledávání.
http://www.iliteratura.cz/
http://www.czlit.cz/main.php
http://diktaty.ewa.cz/diktold/
http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm
http://www.rozhlas.cz/ctenarskydenik/portal/