Dne 20.12.2023 navštívili žáci třetích ročníků osmiletého studia a prvních ročníků šestiletého studia akci na PřF UP „Jeden den s fyzikou“. Během dne každá třída pracovala ve čtyřech laboratořích. Naše třídy se účastnily workshopů s těmito tématy: Fyzika s plechovkou, Voda ve všech skupenstvích, Galvanické články, Archimedův koktejl, Akustika, Hologramy, Gyroskop a Katapult. Další fotodokumentace zde.
Předvánoční den 20. 12. 2023 strávili žáci třídy VIII.A8 na katedře optiky PřF UP. Exkurzí nás provázel a praktické ukázky vyšetření zraku v laboratoři optometrie nm ukázal doc. RNDr. Františka Pluháčka, Ph.D. Další fotodokumentace zde.
Přenos vnitřní energie prouděním – vánoční stromeček, změna skupenství – tání – odlévání olova a Archimedův zákon – ořechové lodičky.
V sobotu 2. prosince 2023 jsme otevřely dveře laboratoří fyziky pro návštevníky DOD na GOH. Návštěvníci si mohli pod vedením zkušených pedagogů a šikovných žáků vyzkoušet zajímavé experimenty. Další fotodokumentace zde.
17. ročníku Fyziklání 2023 se zúčastnily tři týmy z naší školy. Žáci si užili i připreavený doprovodnýý program a „Jeden den s fyzikou“.
Betta team: Jan Flajšar, Matouš Mišta, Nikolas Pippal, David Alois Bureš, Jakub Drábek (4. místo z 84 týmů v kategorii C)
Antigravity pomelos: Vojtěch Pluskal, Alex Doležal, Dominik Milien, Kamila Krupičková, Štěpán Hawiger (56. místo z 93 týmů v kategorii A)
The Black Holes: Jiří Polis, Oliver Vaverka, Jiří Kolář, Kristýna Loníčková (68. místo z 84 týmů vkategorii C)
V rámci spolupráce s PřF UP se v pondělí 30. ledna 2023 uskutečnila přednáška na téma „Albert Einstein a jeho Speciální teorie relativity“ na závěr výuky fyziky na vyšším gymnáziu ve třídě VIII.A8. Mgr. Lukáš Richterek, Ph.D. vyprávěl nejen o samotném géniovi, ale i o vzniku Speciální a obecné teorie relativity, o experimentech, které potvrzují jejich platnost, jako i o využití těchto poznatků v experimentálních laboratořích, ve vesmíru i v běžné praxi.
Předvánoční den 21. 12. 2022 strávili žáci třídy VIII.A8 na katedře optiky PřF UP. Nejprve jsme vyslechli skvělou přednášku RNDr. Františka Pluháčka, Ph.D. – „Oko jako optický systém“ a pak jsme navštívili laboratoř optometrie s praktickými ukázkami vyšetření zraku.
Dne 20.12.2022 navštívili žáci třetích ročníků osmiletého studia a prvních ročníků šestiletého studia akci na PřF UP „Jeden den s fyzikou“. Během dne každá třída pracovala ve čtyřech laboratořích. Naše třídy se účastnily workshopů s těmito tématy:
Zmrzlina bez mrazáku, Jak se kutálí, Závody v točení káči, Parašutisti po domácku, Hrátky s termokamerou, Magická kapalina, Ferrofluid.
Všem se akce moc líbila.
V sobotu 3. prosince 2022 jsme otevřely dveře laboratoří fyziky pro návštevníky DOD na GOH. Mohli si tak pod vedením zkušených pedagogů a šikovných žáků vyzkoušet zajímavé experimenty.
O víkendu 16. až 18. 9. 2022 naše škola poprvé hostila konferenci Dílny Heuréky pro více než 120 učitelů fyziky (nejen) z celé České republiky (jako fakultní škola MFF UK). Víkend byl plný experimentů do výuky fyziky, pozorování hvězdné oblohy i výroby jednoduchých fyzikálních pomůcek. Učitelé na tuto tradiční akci se skvělou atmosférou jezdí nabít své baterky nábojem nadšení a odhodlání pro nový školní rok. Opět jsme zjistili, že učit má smysl a fyzika je prostě krásná! ❤️
Děkujeme R. Křížové, J. Kvapilovi, J. Pazderové, participujícím žákům a dalším za skvělou organizaci.
Kroužek LEGO robotiky rozvíjí konstrukční, programátorské, strategické a týmové dovednosti a schopnosti díky společné práci na stavbě robotů, jejich programování a plnění dalších týmových úkolů. V letošním roce se připravujeme na účast v robotických soutěžích First Lego League 2022, Robotiáda 2023(Brno) a Robotický den Praha 20230. Pokud budeme mít dost sil a nápadů, rádi bychom vyzkoušeli také některou další soutěž (např. Robotrip, Robosoutěž ČVUT, RoBoj Jeseník). V odkazu fotodokumentace si můžete prohlédnout některé fotky z našich akcí.
Kroužek LEGO robotiky pracuje pod vedením Mgr. Jiřího Kvapila a probíhá obvykle ve St a Pá od 14:15 do 15:45, často se však zdržíme déle. Podle míry zapojení do činností kroužku chodí členové buď ve St, v Pá, nebo v obou dnech.
Ve školním roce 2022/2023 bude opět otevřen Klub malých debrujárů. Vkroužku se žáci učí pracovat s měřícím systémem Vernier, seznamují se se základy programování BBC Micro:bitu a provádí zajímavé fyzikální experimenty. V odkazu fotodokumentace si můžete prohlédnout některé fotky z našich schůzek a akcí.V rámci kroužku mohou žáci řešit i úkoly ze soutěže Pohár vědy. První schůzka se uskuteční ve středu 5. 10. 2022 od 14:00 v učebně BLF na budově B . Na známé tváře a především na nové členy se těší Mgr. Šárka Richterková.
Letní kemp „Chceš-li se detektivem stát, musíš fyziku a chemii znát!“ se konal ve dnech 8. až 12. srpna 2022. Účastníci kempu si mohli vyzkoušet práci detektivů: zajištění stop na místě činu, trasologické a biomechanické vyšetřování, zjišťování pravosti bankovek, sestavení různých bezpečnostních obvodů, práce s programem Tinkercad, odhalení tajemství černé skříňky a nakonec i tvorba identikitu pachatele. Bohatý program pro účastníky kempu připravili naši učitelé: PhDr. František Brauner, Mgr. Šárka Richterková, Mgr. Hana Zárubová a žákyně VI.A6 Kamila Krupičková. Dva dny byly věnovány chemii, dva dny fyzice a v úterý účastníci navštívili Experimentárium na SPŠ v Otrokovicích.
Letní kemp Gymnázium Olomouc – Hejčín a Centrum celoživotního vzdělávání PdF UP v Olomouci FYZIKA A CHEMIE, NEJSILNĚJŠÍ PŘEŽIJE se konal ve dnech 9. až 13. srpna 2021. Bohatý program pro účastníky kempu připravili naši učitelé: PhDr. František Brauner, Mgr. Jiří Kvapil , Mgr. Šárka Richterková a Mgr. Hana Zárubová. Dva dny byly věnovány chemii, dva dny fyzice a ve čtvrtek účastníci navštívili Experimentárium na SPŠ v Otrokovicích a Foucaultovo kyvadlo v Květné zahradě v Kroměříži.
V pondělí 4. 11. 2019 přijel pan Ing. Vratislav Chudoba, P.D. představit našim žákům mezinárodní organizaci – Spojený ústav jaderných výzkumů v Dubně. Žákům z tříd V.A8 a VI.A8 ve své přednášce přiblížil Laboratoř jaderných reakcí a její výzkum, který je na světové úrovni – připomněl např. objevy supertěžkých prvků. JINR a SÚJV. Další foto naleznete ve fotodokumentaci.
Kroužek LEGO robotiky rozvíjí konstrukční, programátorské, strategické a týmové dovednosti a schopnosti díky společné práci na stavbě robotů, jejich programování a plnění dalších týmových úkolů. V letošním roce se připravujeme na účast v robotických soutěžích First Lego League 2019, Robotiáda 2020 (Brno) a Robotický den Praha 2020. Pokud budeme mít dost sil a nápadů, rádi bychom vyzkoušeli také některou další soutěž (např. Robotrip, Robosoutěž ČVUT, RoBoj Jeseník). V odkazu fotodokumentace si můžete prohlédnout některé fotky z našich akcí.
Kroužek LEGO robotiky pracuje pod vedením Mgr. Jiřího Kvapila a probíhá obvykle ve St a Pá od 14:15 do 15:45, často se však zdržíme déle. Podle míry zapojení do činností kroužku chodí členové buď ve St, v Pá, nebo v obou dnech. Jako každoročně čeká účastníky soutěže FLL dvoudenní školní soustředění během podzimních prázdnin (Út + St).
Ve školním roce 2019/2020 bude opět otevřen Klub malých debrujárů. V odkazu fotodokumentace si můžete prohlédnout některé fotky z našich schůzek a akcí. První schůzka se uskuteční ve středu 11. 9. 2018 od 14:00 v učebně BLF na budově B . Na známé tváře a především na nové členy se těší Mgr. Šárka Richterková.
V rámci spolupráce s PřF UP se ve čtvrtek 27. června 2019 uskutečnila přednáška na téma „Chvála Slunci“ na závěr výuky fyziky na nižším gymnáziu ve třídě IV.A8. Mgr. Lukáš Richterek, Ph.D. vyprávěl nejen o fyzikálních vlastnostech Slunce a dalších hvězd, jejich vzniku, vývoji a zániku, ale i o využití sluneční energie.
24. 6. a 25. 6. 2019 – PROJEKTOVÉ DNY NA NAŠEM GYMNÁZIU
Ve dnech 24. 6. a 25. 6. 2019 se na našem gymnáziu konaly „Projektové dny“ . Předmětová komise fyziky připravila dvě aktivity:
V rámci spolupráce s PřF UP se ve čtvrtek 20. června 2019 uskutečnila přednáška na téma „Význam fyziky a přírodních věd pro západní civilizaci“ na závěr semináře PSF11. O filizofii, počátcích vědy, významu fyziky, ale i o studiu na PřF UP vyprávěl Bc. Vojtěch Kala – úspěšný absolvent GOH a student PřF UP studijní obor Obecná fyzika a matematická fyzika.
Naši žáci měli možnost zapojit se ve dnech 7. 3. a 8. 3. 2019 do projektu FabLab experience. Jednalo se o kamion, který v návěsu přivezl nejmodernější přístroje a technologie – elektronový mikroskop, 3D tiskárny, kolaborativní robot apod. Studentům pracovníci VUT Brno představili, jak tyto technologie fungují a co všechno se s jejich pomocí dá zkoumat, objevovat a vytvářet.